Jak se leští nerezové umění?
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se udržuje nerezové umění lesklé? Je to poměrně zajímavý proces a v tomto článku vám představíme rovnou dvě různé varianty provedení, abyste si i vy mohli provádět leštění nerezu doma.
Proces leštění by podle odborníků neměl být uspěchán, jinak hrozí buď poškození nerezu, nebo nedosažení kýžených výsledků. Existují dva způsoby čištění, a to manuálně nebo laserem, ale leštění stále probíhá hlavně skrze brusné a leštící kotouče a pasty.
Leštění nerezu
Tento kupodivu náročný proces má několik kroků a mnoho nástrojů, které je při nich nutné používat. Ještě předtím se ovšem musí nerez na leštění připravit. Tato příprava zahrnuje čištění a broušení, s tím, že každý tento krok má své jednotlivé podkroky a nástroje. Například čištění má povrch připravit na broušení a nutné je zbavit se prachu, zaschlé špíny a oleje, aby brusné kotouče a pasty nebyly špínou ničeny. Čistý a suchý povrch se následně brousí z nejvyšší hrubosti kotouče a pasty až po tu nejjemnější.
Poté následuje leštění, které v několika krocích využívá různě měkké kotouče a pasty a leští povrch až do ultra zrcadlového lesku. Materiály těchto kotoučů je například filc, molitan, nebo ovčí rouno.
Jestli se někdy pustíte do broušení a leštění sami pamatujte, že nerez má určitý směr vedení materiálu a vedení kotoučů více směry jej nadobro zničí s tím, že už nebudete moci dosáhnout lesku a začne předmět rychleji korodovat.